مدیریت تعارض

مدیریت تعارض

شاید گفتگو در مورد تعارض عجیب به نظر برسد، اما فراموش نکنید که تعارض در رابطه طبیعی است، و مقصودی هم دارد. خیلی ها گمان می کنند، تعارض مضر و آسیب زاست. این درست نیست. تعارض ضروری است زیرا گاهی موانعی سد راه عشق ورزیدن ما می شود که هنگام برخورد با آن ها باید سرعت مان را کم کنیم و با احتیاط پیش برویم.

دستیابی به درک مشترک، سالم ترین و مفیدترین هدف همه تعارض هاست.

شاید شگفت زده شوید. هدف تعارض بردن یا اقناع طرف مقابل به این نیست که حق با شماست یا او باید نظرش را عوض کند. برای مصالحه باید نیازهای اصل همسرمان را درک کنیم و حوزه های انعطاف پذیری یکدیگر را بشناسیم. هدف شبیه به هم شده نیست، بلکه درک مشترک است.

مدیریت تعارض کمک می کند به تدریج عشق مان بیشتر شود، همدیگر را عمیق تر درک کرده و تعهدمان را به رابطه تجدید کنیم. ما در ارتباط کار کشته نیستیم، زوج درمانگر نیستیم، و در ضمن دهه ها از ازدواج مان نمی گذرد.

یک نکته دیگر اینکه: پژوهش های ما نشان داده اند بسیاری از تعارض های ارتباطی لاینحل اند. هر رابطه ای به این دلیل با مشکل روبه رو می شود که زن و شوهر منحصر به فردند و با بقیه فرق دارند. بعضی مشکلات پایدارند و فرق نمی کند همسرتان چه کسی باشد. بارها شنیده ایم که زوج ها به دلیل مشکلاتشان جدا شده اند، و شگفتا که در رابطه بعدی با همان مشکلات قبلی دست و پنجه نرم می کنند.

پژوهش ها نشان داده است 69 درصد مواقعی که زوج درباره یکی از موضوعات مناقشه برانگیزشان صحیت می کنند، به مسائلی می رسند که ما آن ها را «مشکل پایدار» می نامیم. این مشکل حل شدنی نیست. رابطه مادامی تداوم می یابد که بیاموزیم با مشکلات پایدار کنار بیاییم. خبر بهتر اینکه همین تعارض ها و مشکلات پایدار لاینحل، بهترین فرصت رشد و صمیمیت اند.

مشکلات پایدار ناشی از تفاوت های بنیادین در شخصیت یا ترجیح سبک زندگی خاصی است. مشکلاتی که بارها و بارها سر آن گفتگو دارید. مثل تفاوت در نیازهای اساسی، وقت شناسی، نظم و سازمان دهی، زمان مورد نیاز برای خلوت با خود یا با هم، تفاوت در برگزاری جشن ها، یا ارتباط با اقوام همسر. شما نمی توانید تفاوت های شخصیتی و سبک زندگی تان را عوض کنید و نه باید برایش تلاش کنید. شناخت مشکلات پایدار منجر به پذیرش و ارزش گذاشتن به تفاوت هایتان می شود در معنای تعارض، خاصه وقتی درباره مشکلات پایدار باشد، پذیرش شخصیت واقعی همسرتان نهفته است. وقتی چیزی را بپذیریدکه نمی توانید تغییر دهید، در واقع، همدیگر را می پذیرید. همسرتان را به خاطر کسی که هست بپذیرید، شک نکنید او هم شما را میپذیرد. قدر تفاوت هایتان را بدانید و از آنها درس بگیرید.

 

برگرفته از: کتاب هشت گفتگو برای تجربه عشق پایدار، نوشته جان گاتمن، جولی گاتمن

ترجمه: فاطمه نادری، دکتر عباس موزیری

 

 

 

0 پاسخ به "مدیریت تعارض"

ارسال یک پیام

تمامی حقوق این وب سایت برای آقای نادر قنبری محفوظ می باشد.